Letnie

Jak się przygotować do obozu letniego w Klubie Jeździeckim Deresz?


Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

Czeka Państwa nie lada przeprawa - wyjazd dzieci na obóz letni do Klubu Jeździeckiego Deresz - dlatego chcielibyśmy przekazać kilka (mamy nadzieję) pomocnych informacji:

 1. Obóz jeździecki jest organizowany pod auspicjami Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – zgłoszenie i dokumentację (P.POŻ., BHP, Sanepid) można uzyskać do wglądu na miejscu w Klubie lub wysyłając zapytanie do Kuratorium. Na naszej stronie internetowej publikujemy potwierdzenia zgłoszenia wypoczynku dzieci i młodzieży do Kuratorium Oświaty – dokument ten może być potrzebny w celu uzyskania dofinansowania z zakładu pracy Rodzica/Opiekuna.
 2. W poniedziałek prosimy przywieźć podopiecznych między godziną 16:00 a 18:00 do siedziby Klubu (Nowy Dwór 51, 86-010 Koronowo). Wskazówki dojazdu znajdują się tutaj: 
  Mapa Google 
  Transport publiczny
 3. Obowiązkowo, jeśli rodzice i opiekunowie nie dostarczyli jeszcze kart zgłoszeniowych i nie dokonali wpłaty całościowej za obóz, należy to zrobić tuż po przywiezieniu dzieci do Klubu, przed wspomnianą godziną 18:00.
 4. Przekazujemy niezbędny kontakt do Klubu Jeździeckiego Deresz (siedziba): +48 794 307 685.
 5. Wcześniejsze odebranie dziecka z obozu lub zabranie dziecka na kilka godzin podczas wizyty w Klubie musi być zgłoszone zarówno Pani Kierownik obozu, jak i Opiekunowi, który jest odpowiedzialny za sprawowanie opieki nad danym podopiecznym. Nie umożliwiamy odebrania dzieci bez wypełnienia kwestionariusza potwierdzającego odbiór dziecka.
 6. Podczas obozu, prócz zajęć o tematyce konnej, organizujemy również inne związane z ruchem, malarstwem, filmem, aktorstwem itp. Bardzo często dzieci mając telefony komórkowe albo inny sprzęt elektroniczny wolą „grać na telefonie”, albo „oglądać filmiki na YouTube”, dlatego też wprowadzamy na obozach czas bez telefonu, w którym każde dziecko oddaje sprzęt elektroniczny do depozytu na czas zajęć. Prosimy nie denerwować się brakiem kontaktu z pociechą, można wówczas skorzystać z telefonu klubowego – odnotujemy, że rodzic/opiekun czeka na kontakt lub w przypadkach pilnych wywołamy daną osobę z zajęć.

Zanim odwieziecie Państwo swoje dzieci/podopiecznych proszę sprawdzić, czy dzieci mają:

 1. Legitymację szkolną lub inny dowód tożsamości (zwłaszcza, jeśli korzysta z ulg);
 2. Specjalnie przygotowaną odzież i obuwie do jazdy konnej (legginsy/dresy, obuwie o płaskiej podeszwie, długie skarpety pod kolana, sweter/bluza/kurtka). Jeśli dziecko posiada własny sprzęt do jazdy (toczek/kask, palcat, sztylpy itp.) to też warto zapakować. Obóz trwa dwa tygodnie i różne rzeczy mogą się wydarzyć. Warto spakować odzież zastępczą i poinstruować dziecko, że np. w przypadku pomoczenia spodni do jazdy konnej, ma je rozwiesić (lub poprosić Wychowawcę o pomoc w wysuszeniu) i ubrać zastępczy dres lub legginsy.
 3. Przemoczona odzież nie może leżeć razem z pozostałymi rzeczami w pokojach, więc warto je od razu  zapakować do osobnej torby. Każde dziecko ma w szatni swoją półkę, więc najłatwiej jest wówczas zadbać o porządek i niemieszanie się rzeczy różnych uczestników.
 4. Odzież i obuwie na co dzień, do zajęć odbywających się poza jazdą konną (tenisówki, kapcie do chodzenia w dworku). Ubrania, które można dostosować do pogody, jak:
 • kurtka, peleryna lub inna odzież nieprzemakalna (może przydać się, gdy wychodzimy w teren lub przeciąga się wieczór przy ognisku),
 • czapka z daszkiem lub chusta, okulary i inne zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem słońca,
 • ubiór do zajęć ruchowych (adidasy/tenisówki/baleriny, dresy/legginsy), panie Wychowawczynie uwielbiają tyrać szwadrony tańcem, gimnastyką i wszelkimi innymi aktywnościami, gdzie dobrze mieć coś, w czym się czuje swobodnie,
 • kostium kąpielowy/kąpielówki,
 • przybory toaletowe oraz ręcznik, laczki pod prysznic.

Zalecamy:

 1. Nie zabierać biżuterii, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu (telefonów, aparatów, kamer itd.). Oczywiście mile widziane są podesłane filmy/zdjęcia zrobione przez podopiecznych – chętnie zamieszczamy je na naszych stronach internetowych, jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że dziecko takiego sprzętu nie zgubi czy gdzieś nie zostawi. Nie mamy w ośrodku prywatnych skrytek, sprzęt można zdeponować w biurze u Pani Kierownik obozu, ale z doświadczenia wiemy, że jak nie ma swobody dostępu do sprzętu, to potem przez tydzień leży w sejfie nieruszane.
 2. Dzieci mają coraz więcej prywatnego sprzętu elektronicznego, często ta ilość zaczyna przekraczać ilość kontaktów w pokojach, w takich przypadkach, jeśli dziecko zabiera taki sprzęt, warto dopakować trójnik czy przedłużacz.
 3. Podzielić rzeczy na dwie torby, ponieważ bagaż główny będzie przez cały czas w pokoju, a odzież i przybory jeździeckie spoczną na specjalnych regałach.
 4. Warto, aby dziecko zabrało coś, co pokaże, jakie ma hobby. Dzieci często wymieniają się doświadczeniami i zainteresowaniami - od muzycznych do ruchowych, przez historyczne i malarskie, naprawdę często nas zadziwiają.
 5. Utworzyliśmy kącik kuchenny na parterze dworku, jeśli dziecko zechce zaparzyć sobie herbatę bądź kisiel, aktualnie jest do tego nieograniczony dostęp i nie ma konieczności wyposażać dzieci w zgrzewki napojów gazowanych, grzałki lub czajniki turystyczne (z powodu przepisów P.POŻ. musimy rekwirować taki sprzęt w pokojach). W zamian za to zalecam zabranie ulubionej herbaty lub zapas kisielu o ulubionym smaku.
 6. Warto zabrać ulubioną muzykę (np. zgraną na pen drive) i przekazać instruktorom, żeby na treningach jeździeckich i zajęciach włączyć w tle coś, co się lubi.
 7. Można pomyśleć o dodatkowych kosmetykach związanych z wypoczynkiem na świeżym powietrzu - zwłaszcza, jeśli ktoś jest wrażliwy na tym punkcie - środek na komary, krem lub tonik z filtrem UV (powinny być w takiej formie, żeby dziecko umiało samo z tego korzystać). Warto też porozmawiać o nienadużywaniu takich detergentów oraz ostrożności w obchodzeniu się z nimi (ochrona oczu, kontakt z żywnością itp.).

Sugerujemy:

 1. Nie trzeba zabierać przyrządów do pielęgnacji konia. Wszystkie konie w Dereszu mają swoje komplety: szczotka, kopystka, drapak, zgrzebło. Bez obaw, nie trzeba będzie czekać, aż ktoś inny skończy czyścić swojego konia.
 2. Nie trzeba zabierać własnego rzędu, wszystkie konie mają komplety. No, ale z doświadczenia wiemy, że niektórzy wolą własne siodło, a inni – zwłaszcza księżniczki - lubują się w wyszukanych czaprakach, błyszczących naczółkach i różowych ochraniaczach… nie będziemy tępić, ale to naprawdę niekonieczny dodatek.
 3. Warto zadbać o własny toczek/kask – to jest element ubioru osobistego, ma kontakt z włosami i na pewno przyjemniej jest ubierać własny, dopasowany. W przypadku osób zaczynających przygodę z końmi może to być kłopotliwy wydatek (np. nie wiadomo czy dziecko wytrwa i czy zakup nie okaże się jednorazowy). Mamy dla wszystkich klubowe nakrycia głowy, użytkowane przez wielu jeźdźców. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w chustkę na głowę lub cieniutkie czepki higieniczne (proszę poszukać w Internecie pod hasłem czepek higieniczny lub czepek medyczny), w czymś takim raczej nie będzie za gorąco, no i nie będzie bezpośredniego kontaktu ze wspólnym nakryciem głowy :)
 4. Jeśli chcecie zabierać smakołyki dla konia, to proponujemy najprostsze rozwiązanie – zakup marchewki lub tanich jabłek w miejscowym sklepie. Starajmy się nie karmić koni ponad miarę, zwłaszcza cukrem. Specjalistyczne smakołyki dla koni są OK, ale uprzedzamy: nasze konie nie są do nich przyzwyczajone i może się okazać, że wcale chętnie nie będą jadły.
 5. Dzieci na obozie muszą zadbać w minimalnym stopniu o porządek we własnym zakresie – własne miejsce w pokoju, sprzątnięcie po zajęciach w świetlicy, uporządkowanie osprzętu w siodlarni/przy boksie konia/na ujeżdżalni. Jeśli ktoś ma delikatne ręce lub alergię, to warto zabrać rękawiczki ochronne w małym rozmiarze (np. takie ze sklepu ogrodniczego).

  Do zobaczenia!
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej