Klub

Nasza okolica


Miasto i gmina Koronowo

Gmina Koronowo jest położona w środkowo-północnej części Polski na obszarze Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Powiatu Bydgoskiego. Jest to gmina miejsko-wiejska, w której rolę centrum administracyjnego pełni miasto Koronowo położone około 25 km od Bydgoszczy, na południowym skraju Borów Tucholskich. 

Koronowo leży przy ważnych drogowych szlakach komunikacyjnych, w tym Drodze Krajowej nr 25 oraz Drodze Krajowej nr 56. Na obszarze gminy poza miastem Koronowo znajdują się 33 sołectwa.

Największym atutem i najbardziej rozpoznawalnym walorem turystycznym gminy Koronowo jest sztuczny zbiornik wodny - Zalew Koronowski. Akwen ten oraz jego okolice to bardzo atrakcyjne miejsca dla osób, które szukają zarówno możliwości aktywnego wypoczynku, jak i ludzi, którzy cenią sobie ciszę, spokój i relaks na łonie natury.

Na atrakcyjność Zalewu składają się wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, jak i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

W przerwach pomiędzy aktywnym wypoczynkiem nad Zalewem turyści mogą zorganizować sobie wycieczkę po Koronowie oraz jego okolicach, gdzie nie brakuje zabytków i miejsc naznaczonych historią. Można tutaj wymienić m.in.:

  • średniowieczną pocysterską kolegiatę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koronowie,
  • kościół p.w. Św. Andrzeja w Koronowie,
  • sanktuarium p.w. Św. Trójcy w Byszewie,
  • ruiny zamku krzyżackiego w Nowym Jasińcu,
  • cmentarz żydowski w Koronowie,
  • dworek znanego polskiego malarza i grafika Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu,
  • młyn wodny z połowy XIX wieku w Koronowie (tzw. Diabelski Młyn),
  • synagogę  w Koronowie,
  • najwyższy w Europie (względem tafli wody) most kolejki wąskotorowej zawieszony 18 m nad rzeką Brdą pomiędzy Koronowem i Okolem (do 1992 r. jeździły nim pociągi, teraz stanowi on kładkę dla pieszych oraz wspaniałe miejsce widokowe).

Unikatową cechą jest również średniowieczny układ urbanistyczny starej części miasta Koronowa.

Zapewniając o życzliwości władz lokalnych oraz gościnności mieszkańców zachęcamy Państwa do odwiedzenia Koronowa. Zapraszamy do poznania  naszej gminy - pełnej uroczych, malowniczych i ciekawych zakątków.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: koronowo.pl

Zalew Koronowski

Zalew i jego okolice są rajem dla uprawiających turystykę wodną, pieszą i rowerową. Są także rajem dla wędkarzy, myśliwych, ichtiologów, ornitologów, a także grzybiarzy i fotografów. Przede wszystkim jednak Zalew Koronowski jest doskonałym akwenem do uprawiania żeglarstwa, a przy jego brzegach usytuowanych jest wiele przystani i ośrodków wczasowych. Co roku organizowane są tutaj liczne regaty, rejsy i kursy żeglarskie. Najbardziej znane obiekty wypoczynkowe nad Zalewem znajdują się w: Pieczyskach, Romanowie, Samociążku, Tuszynach, Srebrnicy, Krówce Leśnej, Sokole-Kuźnicy, Wielonku.

Zalew Koronowski posiada prawie na całej przestrzeni suche brzegi z lasem dochodzącym do wody. Na terenie całego akwenu obowiązuje ograniczona strefa ciszy. Opisując walory turystyczne Zalewu Koronowskiego nie można także zapominać, że leży on na szlaku rzeki Brdy. Na uroki tego terenu wpływa przede wszystkim rzeźba doliny Brdy składająca się z rynien jeziornych, będących efektem wytapiania się brył martwego lodu, a także otoczenie zbiornika przez zwarte kompleksy leśne.
Z całą pewnością Zalew Koronowski  wart jest odkrycia i poznania.

Zalew Koronowski jest bogaty i różnorodny pod względem zamieszkującego go ptactwa. Na walory zalewu ptaki nie pozostają obojętne i chętnie zasiedlają te tereny.

Zalew Koronowski stanowi obszar chronionego krajobrazu i w związku z szeroko rozwiniętym ruchem turystycznym należy zawsze pamiętać o jego wielkiej wartości przyrodniczej.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Galerii, w której znajduje się kilka ujęć z okolicznych miejc.

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej